İşte 2019'un En Önemli Uzay Uçuşları

uzay aracı

Geçtiğimiz yıl Çin Ay'ın öteki tarafına uzay aracı gönderdi, NASA Mars'a başarılı bir iniş gerçekleştirdi, Virgin Galactic ve SpaceX gibi ticari uzay şirketleri paralı yolcuları uzaya götürmek için önemli adımlar attı. 2018'in uzay çalışmaları açısından dolu bir yıl olduğunu düşünüyorsanız; gelin birde 2019 yılında yapılacak olan uzay çalışmalarına bakalım...

OCAK

Güneş Sisteminin en uzak noktasından Dünya'ya ilk sinyal

NASA'nın New Horizons uzay aracı, Ultima Thule adlı güneş sisteminin en uzak gök cisminin yakınından geçti.

Çin Ay'ın karanlık tarafına iniş yapmaya hazırlanıyor

7 Aralık'ta ayın karanlık tarafına gönderdiği robot araç Chang'e 4, Ay'ın en büyük ve en eski kraterine bugünlerde iniş yapması beklenmekte.

SpaceX yeni mürettebat kapsülü ile ilk uçuş denemesini yapacak

Yapılacak olan bu yeni araç Uluslararası Uzay İstasyonu'na yedi astronot götürüp getirebilecek. Bu denemenin olumlu sonuç vermesi halinde NASA’nın Soyuz kapsüllerine bağlılığı sona erecek. İlk deneme uçuşu 17 Ocak tarihi için planlandı.

Falcon 9 roketine yüklenecek olan kapsül Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida’daki Cape Canaveral Hava Üssünden fırlatılması, Uluslararası Uzay İstasyonu’na indikten sonra Atlas Okyanusu’na düşerek Dünya’ya dönmesi bekleniyor. İlk deneme başarılı olursa, yılın ilerleyen aylarında bu kez mürettebatlı bir deneme planlanıyor.

İsrail ilk insansız uzay aracını Ay'a gönderiyor

Ay'a yollayacağı uzay aracını yılın ilk çeyreğinde göndermeyi planlıyor. SpaceX roketiyle Cape Canaveral'dan taşınacak ve SpaceIL tarafından fırlatılacak olan uzay aracı,  2 ay yapacağı yolcuğun sonunda en erken 13 Şubat gibi inmesi planlanıyor. Başarılı bir iniş yaparsa İsrail Ay'a iniş yapan dördüncü ülke olacak.

Hindistan da Ay'a ikinci defa uçuş planlıyor

31 ocak için yapılması planlanan uçuşta Chandrayaan-2'yi Ay'ın güney kutbuna indirecek. Chandrayaan-2'nin taşıyacağı robot uydusu, uzay aracı ve gezgin aracın görevi ise Ay'daki maden kaynakları ve topografiyi incelemesi.

ŞUBAT

One web uzaydan internet yayını yapmaya hazırlanıyor

Bütün Dünya'ya yüksek hızlı internet servisi sağlamak amacıyla Londra merkezli OneWeb toplam 600 haberleşme uydusu filosundan ilk 10'unu uzaya göndermeye hazırlanıyor. Uçuş Arianespace'in Soyuz roketi ile Şubat ayında gerçekleşmesi planlanıyor, Şubatın kaçı olduğuna dair bilgi kesinleşmedi.

Rusya yeniden Soyuz MS-09 kapsülünü uzaya fırlatacak

Rus Soyuz kapsülü 28 Şubat’ta Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak. Kapsül NASA astronotu Nick Hague ve Christina Koch ile Rus kozmonot Alexey Ovchinin’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. Üç astronot halen istasyonda görev yapan diğer üç mürettebata katılacak.

MART

Boeing CST-100 Starliner kapsülünün ilk deneme uçuşunu gerçekleştirecek

Yine NASA’nın kullanmayı bıraktığı uzay mekikleri yerine Boeing’in geliştirmeye çalıştığı kapsül mürettebatsız olarak Cape Canaveral’dan Atlas 5 roketiyle fırlatılacak. Kapsül Uluslararası Uzay İstasyonu’na iniş yaptıktan sonra paraşütle Dünya’ya dönecek. Bu denemenin başarılı olması halinde Ağustos ayında bu kez mürettebatlı bir deneme yapılması planlanıyor.

SpaceX, ikinci Falcon Heavy fırlatmaya hazırlanıyor

SpaceX’e ait Falcon Heavy roketinin ikinci uçuşunu 2019’un ilk aylarında gerçekleştirmesi bekleniyor. Amerikan ordusu ve NASA için hava uyduları ve uzay radyasyon teçhizatı gibi 25 ayrı yük taşıma kapasitesine sahip dev roket ilk uçuşunu 2018’de gerçekleştirmişti. Falcon Heavy 1960 ve 1970’lerde Apollo astronotlarını Ay’a taşıyan NASA’nın Saturn V booster roketinden daha ağır yük taşıma kapasitesine sahip.

HAZİRAN

SpaceX, Crew Dragon kapsülüne mürettebatlı uçuş yaptıracak

SpaceX Crew ‘in Dragon adlı kapsülünün ilk denemesinde başarılı olması halinde bu kez de mürettebatlı uçuşu için hazırlanacak. Bu denemede kapsülün NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıması planlanıyor.

Rus Soyuz kapsülü Dünya’ya iniş yapacak

Şubat ayındaki uçuşla üç mürettebatı Uluslararası Uzay Üssü’ne taşıyacak olan Soyuz kapsülü bu kez istasyondaki NASA astronotu Anne McClain, Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve Rus kozmonot Oleg Kononenko’yu Dünya’ya getirecek. Kapsülün Kazakistan’a iniş yapması bekleniyor.

TEMMUZ

Çin yeni nesil mürettebatlı uzay aracıyla ilk denemesine hazırlanıyor

Shenzhou uzay aracının yerine geçecek olan 20 tonluk yeni nesil aracın tarihi kesinleşmeyen ilk uçuşu Çin Long March 5B roketiyle mürettebatsız olarak gerçekleştirilecek. Çin halen alçak yörünge uçuşları için Shenzhou’yu kullanıyor.

ABD’nin Ay’a ayak basışının 50. yıl dönümü

Apollo 11’in Ay’a inişinin 50. yıl dönümü olan 20 temmuz’da NASA bir dizi anma etkinliği planlıyor.

ARALIK

Çin, Chang’e 5 ile Ay keşfine çıkacak

Çin’in bu kez de Chang’e 5 ile Ay’ı keşfetmeye devam etmek istiyor. Aralık ayında uzaya gönderilmesi planlanan Chang’e 5’in dünyaya Ay yüzeyinden topladığı kaya ve toprak örneklerini getirmesi bekleniyor. Başarılı geçmesi halinde 1976’dan bu yana ilk kez Ay üzerinden malzemeler Dünya’ya getirilecek.

2 Yorum "İşte 2019'un En Önemli Uzay Uçuşları "

  1. Bu tür konular benim çok ilgimi çekiyor. Nasa'nın sayfasını takip ediyorum. Ve uzayla ilgili haberleri hep okurum. Teşekkürler bu bilgi dolu paylaşım için. :)

    YanıtlaSil
  2. Son zamanlarda yoğunlaştığımız kategorilerimiz den birisi. Yorumunuz için teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam