Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tedavi

1) LAVANTA YAĞI


Lavanta güzel kokusunun yanında, baş ağrıları ve migren ağrıları içinde etkili bir yöntemdir. Kaynamış 2 - 3 bardak suya 2 - 4 damla lavanta yağı damlatıp çıkan buharı koklamak baş ağrısına iyi gelecektir. Lavanta yağını içmemelisiniz.

2) NANE YAĞI


Nane yağı, tansiyon ve gerginlikle alakalı baş ağrıları için rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir yöntemdir. Nane yağının bir diğer özelliği de sinüslerinizi açarak kan dolaşımınıza daha fazla oksijen gitmesini sağlamak.

3) FESLEĞEN YAĞI


Fesleğen hem kokusuyla hemde lezzetiyle çok güzel bir bitki. Baş ağrısından doğal yollarla kurtulmak isteyen kişilerin denediği bir diğer yöntemde fesleğen yağı. Hem kas gevşetici hemde baş ağrısını gideriyor ve kaslara güç kazandırıyor.

4) KETEN TOHUMU VE OMEGA 3


Baş ağrılarının bir diğer nedeni de iltihaplardır. Omega 3 yağ asitlerini azaltmaktadır ve keten tohumu omega 3 açısından zengindir. Omega 3 yerine balık yağı da kullanabilirsiniz. Balık yağının faydalarını saymakla bitmez.

5) FAZLA ABARTMADAN KAHVE TÜKETMEK


Eski taktiklerden biridir ve baş ağrısı hisseden birçok kişi ilk olarak kahveyi tercih eder. Çünkü kahvenin ağrı kesici etkisi vardır ve baş ağrısı yeni başladıysa etkili olabilir. Ancak çok fazla tüketmemek lazım çünkü her şeyin fazlası zarardır.

6) PARMAKLA AKUPUNKTUR UYGULAYIN


Geleneksel Çin tedavilerine göre, elinizde baş parmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya diğer elinizle baskı uygularsanız bu sizin baş ağrınıza yardımcı olabilir. Daha fazla etki göstermesi için baskı uyguladıktan sonra 5 dakika boyunca dairesel hareketler çizebilirsiniz. Uzmanlara göre bu hareket dikkati ağrıdan bu bölgeye getirdiği için ağrıyı daha hafif hissetmenizi de sağlıyor.

7) SICAK BİR DUŞ


Sizinde aklınıza soğuk bir duş geliyorsa yanılıyorsunuz. Uzmanlar bol buharlı sıcak bir duşun ihtiyacımız olan şey olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar, sabahları baş ağrısıyla uyananlar yataktan kalkmayıp ağrının geçmesini beklemektense, kahvaltı yapıp kahve içtikten sonra sıcak bir duş alınması gerektiğini söylüyorlar. Baş ağrınız sinüzit veya grip ile ilgiliyse sıcak duş nazal yollarınızı açmada da fayda sağlayacaktır.

8) ALNINIZA BUZ KOYUN


Uzmanlara göre alın bölgesine ıslak bir havlu koymak ya da buz torbasıyla soğuk kompres yapmak hem geçici bir rahatlık sağlıyor, bazende ağrının tamamen yok olmasını da sağlayabilir.

9) SUSUZ KALMAMAK


Baş ağrısına neden olanlardan biride dehidrasyon. Özellikle alkol alımından sonra susuzluk nedeniyle baş ağrısı ortaya çıkabilir. Bu yüzden baş ağrısını hissettiğiniz anda bir bardak su için ve gün içindede içmeyi ihmal etmeyin. Bir günde içilen su miktarı erkeklerde 3 litre kadınlarda ise 2.2 litre olmalıdır. Baş ağrısı olanlar suyu çok soğuk içmeyin.

10) BAŞ ARKASINA MASAJ


Baş arkasına masaj yapmak migren ağrılarınızı hafifletebilir. Brezilyalı araştırmacılar başın arka kısmında ense köküne yapılan masajın migren ağrısını azalttığını vurguluyor. Genel bir baş masajının da baş ağrılarına karşı etkili bir doğal tedavi olduğu belirtiliyor.

Bu saydıklarımız evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerdir. Geçmeyen bir baş ağrınız varsa doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

2 Yorum "Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tedavi"

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam