Serotonin Hormonu Nedir? Mutluluk Hormonunun Etkileri Nelerdir?

Günlük hayatımızda çok sık duyduğumuz serotonin hormonu vücudumuzun çeşitli kısımlarında salgılandığı gibi beyinde de salgılanır. Serotonin hormonu ruhsal ve bedensel olarak birçok durumu etkiler. Peki, serotonin hormonu nedir? Serotonin hormonunun etkileri nelerdir?


Serotonin, canlılık,zindelik ve mutluluk hissi veren bir nörotransmitterdir. Mutluluk hormonu denmesinin nedeni budur. Serotonin eksikliğinde görülebilecek durumlar ise, depresif, sıkılgan ve yorgun bir ruh halidir. Yapısal olarak monoamin grubuna dahildir ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.

Beyine serotonin kimyasalı salgılandığında kan damarları kasılarak daralır ve serotonin düzeyi düştükçe genişler.


Vücuttaki serotonin seviyesi migren atağından önce yüksek olmaktayken, atak geçtikten sonra düşmektedir. Acıkmak, yogun olmak, strese girmek, yemek, ilaç ve ışık gibi faktörlerin tamamı vücudumuzdaki serotonin seviyesini ekilemektedir. Düşük kan şekeri ve stres serotonin seviyesini düşürürken; kusma, oksijen, içinde aminler bulunan gıdalar (çikolata, peynir, portakal, mandalina, domates) ve içinde triptofan isminde bir çeşit amino asit bulunan gıdalar (hindi eti, süt) serotonin seviyesini yükseltmektedir.


Bunların dışında vücudumuzdaki serotonin seviyesini, çeşitli hormonlar da etkilemektedir. Örnek olarak kadın vücudundaki östrojende (kadınlık hormonu) artma, serotonin seviyesinde de artış demektir; aynı zamanda kadınların adet görmeleri sırasında, östrojen hormonlarındaki düşüş nedeniyle, serotonin hormonu da düşmektedir. Bu durum, kan damarlarının aşırı genişlemesi sonucu, kadınlarda migren başlamasına neden olabilmektedir.

Ayrıca serotonin dopaminerjik nöronlardaki reseptörlerine bağlanarak dopamin salgılanmasını azaltmaktadır. Serotonin eksikliğinin depresyon oluşumunda önemli bir etkisi vardır. Depresyon ve anksiyete tedavilerinde serotonin geri alım anhibitörü (serotoninin tekrar kullanımı için sinaps aralığından, salgılandığı nörona geri alımını yok eden) ilaçlar kullanılmaktadır.

0 Yorum "Serotonin Hormonu Nedir? Mutluluk Hormonunun Etkileri Nelerdir?"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam