Nanoteknoloji Nedir ve Neden Önemlidir?

Nanoteknoloji Nedir ve Neden Önemlidir?

Günümüzün gelişmekte olan teknoloji türlerinden birisi olan Nanoteknoloji nedir kısaca size bundan bahsedeceğiz. Yazımın asıl konusu ise Nanoteknoloji Nedir ve Neden Önemlidir?

Nanoteknoloji nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kulağınıza mutlakan gelen kelimelerden birisi olan "Nano" kelimesi (küçük, cüce, bilyonda bir) anlamlarına gelmektedir. Nanoteknoloji belirli bir alanda o boyutu ölçülen, moleküler ve atomik ölçekteki yapısını incelemek için kullanılmaktadır. Yapının işleyişinin önemli bir noktası ise sentetik olmasıdır buda bir nanometre yaklaşık bir metrenin milyonda biri kadardır.

İlk olarak teknolojik açıdan nano ödülü fizikçi Richard Feynman tarafından 1959 yılında ortaya atılan bir konudur. Nanoteknoloji kelimesi ise ilk defa 1970'de Prof. Norio Taniguchi tarafından dile getirilmiş olup oldukça ilgi çekmiş ve bugünkü halini almasına ilk adımını atmıştır. Bu durumlara karışılık olarak Avrupa Ülkelerinin bir kısmı nano teknolojiye bütçelerini ayırmışlardır.

Nanoteknoloji kurucularından Mihail C.Roco nanoteknolojinin gelişimini dört jenerasyon üzerinde sınıflandırmıştır. Bunlar;

Birinci Jenerasyon; Pasif Nanoyapılar, yalnızca bir tek vazifeyi yerine getirmek üzere geliştirilen maddelerdir.

İkinci Jenerasyon; Etkin Nanoyapılar, birden fazla vazifeyi yerine getirmek üzere geliştirilen maddelerdir.

Üçüncü Jenerasyon; Nanosistemler, Birleri ile devamlı bağlantı halinde çok fazla vazifeyi yerine getiren binlerce maddeden oluşan sistemlere denilmekte.

3 Yorum "Nanoteknoloji Nedir ve Neden Önemlidir?"

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam

Bumerang - Yazarkafe