Göbeklitepe Nerede? Göbeklitepe Tarihi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

2019'un Göbeklitepe yılı ilan edildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Peki arkeoloji tarihinin en büyük keşiflerinden biri olan Göbeklitepe hangi ilimizde? Göbeklitepe tarihi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? ve daha fazlası...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019'un Göbeklitepe yılı olacağı açıklandı. Arkeoloji tarihinin en önemli  keşiflerinden biri olan Göbeklitepe, ayrıca insanlık tarihinin en eski yapılarının da yer aldığı bir alan.

1995 yılında Alman arkeolog Klaus Schmidt'in öncülüğünde başlayan kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan Göbeklitepe, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alındı.Göbeklitepe ile ilgili Alman arkeolog Schmidt şunları söylüyor "Kendi gücünün farkına varan insanoğlunun, doğanın parçası olmaktan çıkıp, ona hükmetmeye giden yolu açtığı yerdir" tanımını yapmıştır.


12 bin yıl önce inşa edildiği ortaya çıkarılan ve yerleşik yaşama geçiş tarihini tamamen değiştiren Göbeklitepe, pek çok yuvarlak yapıdan oluşmaktadır. Sadece 6 tanesi gün yüzüne çıkarılan bu yapılardan, 20 tane olduğu düşünülmektedir. Diğerlerini de bulmak için arkeologlar çalışmalara devam ediyor.

Türkiye'deki en önemli turizm merkezlerinden biri olan Göbeklitepe'de, T şeklindeki sütunların üstünde yer alan figürler'de sanat tarihi açısından büyük bir önem arz ediyor. Ayrıca görenleri kendine hayran bıraktıran 3 boyutlu kabartmalar bulunmaktadır.

Göbeklitepe kazı alanı ve Prof. Dr. Klaus Schmidt

Ön Türkler ve Göbeklitepe kitaplarının yazarı Özgür Barış Etli yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin bir Ön Türk eseri olduğu tezini öne sürmüştü. Etli, tamgaların, kaya resimlerinin ve kurganların Türk kültürüne has unsurlar olduğunu ve Göbeklitepe de bunların bulunduğunu söylemişti.

Bugüne kadar yapılan kazılarda çeşitli kafatası parçaları bulunan Göbeklitepe'de, çalışmalar sonucunda çıkartılan üç kafatası parçası ise dünyanın en erken oyulmuş kafatasları olarak değerlendirilmişti.


GÖBEKLİTEPE NEREDE?

Şanlıurfa'nın 15 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Göbeklitepe'ye, şehir merkezinden taksi veya minibüsle kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Şanlıurfa'nın Örencik köyü yakınlarında bulunmaktadır. 12.000 yıl önce inşa edilmiştir. Kazılardan çıkan sonuca göre bu yapılar yerleşim yeri olarak kullanılmamışlar. Göbeklitepe'de toplam 20 adet olduğu belirlenen bu üstü açık yapıların dini amaçlı yapılmış olduğu biliniyor, insanlığın ilk tapınakları. Taş devrinden kalma bu tapınaklarda ortak bir özellik göze çarpıyor; T şeklindeki sütunlar ile çevrilen bu tapınakların merkezinde iki T şeklinde sütun karşılıklı olarak birbirine bakmaktadır. Sütunların boyları 3 ila 6 metre arasında değişiyor ve bu sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğu düşünülüyor. Bunun sebebi ise sütunlarda görülen el ve kol tasvirleri. Sütunların üstünde hayvan tasvirleri ve sembollerde bulunmaktadır. 

2 Yorum "Göbeklitepe Nerede? Göbeklitepe Tarihi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler?"

  1. doyasıya gezmek istediğim bir yer göbeklitepe. umarım fırsatım olur ve gidebilirim.

    YanıtlaSil
  2. Herkes tarafından görülmesi gerekli bir yer.İnsanlığın tarihi böyle yerlerde yatıyor.

    YanıtlaSil

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam