Dünya Klasikleri Listesi: Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap

Kitap severler için hazırladığımız bu yazıda,en çok okunan ve beğenilen 5 dünya klasiği ile sizleri buluşturduk.Bu yazımızdaki her eser mutlaka okunması gereken birer başyapıttır.İşte dünya klasikleri listesi.Keyifli okumalar...

1) Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Dostoyevski,yazdığı hemen hemen her kitabıyla dünyada büyük bir üne kavuşmuştur.1866 yılında basılan Suç ve Ceza kitabı ile kendinizi sorgulamanızı ve olaylara bakış açınızı değiştirmenize büyük katkı sağlıyor.

Suç ve Ceza Kitabının Özeti

Başarılı fakat fakir bir genç olan Raskolnikov,maddi imkansızlıkları yüzünden hukuk fakültesini yarıda bırakır.Bir yandan da paranın değersiz insanların elinde olduğunu,kendi gibi topluma daha çok yarar sağlayabilecek insanların parasızlık içinde olmasının yanlış olduğunu düşünmektedir.Bu yanlışlığa karşı çıkmak için yaşlı ve zengin bir tefeciyi öldürür.Kendisini kimsenin görmediğini ve geride bir iz bırakmadığını bildiği halde,Raskolnikov aşırı bir tedirginliğe kapılır.İnsanlığını ve masumiyetini kaybeden Raskolnikov,suçunu temiz kalpli Sonya'ya itiraf eder.Polise teslim olur ve cezasını çekmek için Sibirya'ya gönderilir.

2) Sefiller - Victor Hugo

Fransız yazar Victor Hugo tarafından yazılmış ve 1862 yılında basılmılmıştır.İnsanın elindekilerinin kıymetini daha iyi bilmesini sağlayan ve okumakla arası olmayanların bile hayran kalacağı bir kitaptır.

Sefiller Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri olan Jean Valjean,ekmek çaldığı için 5 yıl kürek cezası alır.Defalarca kaçma girişiminde bulunduğu için cezası 19 yıla çıkarılır.Cezasını bitirip özgür olduktan sonra daha zor bir hayatla karşı karşıya kalacaktır.Daha önce hüküm giydiği için toplum tarafından dışlanır.İleri ki zamanda yaptığı bir iş sayesinde zengin olur ve Madeleine adı ile yaşamaya başlar.Ancak bir gün Jean Valjean adında birinin tutuklandığını öğrenir.Kendisinin yerine başka birinin kürek cezası çekmesine dayanamaz ve teslim olur.Bir suçlunun yaşam hikayesini anlatan roman,romantik akımın etkileri olan bir eser.Victor Hugo'nun Sefilleri 17 yılda yazdığı söyleniyor.

3) Anna Karenina - Lev Tolstoy

Rus yazar Tolstoy tarafından yazılan Anna Karenina ilk kez 1877 yılında basıldı.Kitap sizi kendine bağlayacak bir aşk hikayesini anlatıyor.Oldukça kalın olmasına rağmen,kitabın nasıl bittiğini anlamıyorsunuz.

Anna Karenina Kitabının Özeti

Kitabın ana karakterinin ismi adında anlaşılacağı üzere güzeller güzeli Anna Karenina'dır.Mutsuz bir evliliği olan Anna bir gün,Vronski adındaki bir adamla tanışır,aşka yaşamaya başladığı Vronski'den hamile kalır.Bir süre sonra kocasına bu durumu anlatan Anna boşanmak istediğini söyler.Ancak kocası itibarını düşünür ve boşanmayı reddeder.Anna buna rağmen Vronski ile aşk yaşamayı sürdürür.Sevgilisi ile birlikte bir süre İtalya da yaşayan Anna,Rusya ya geri döndüğünde toplumdan dışlanır.Psikolojik buhrana giren Anna'nın günleri gittikçe zorlaşır.

4) Vadideki Zambak - Honore de Balzac

Honore de Balzac'ın 1835 yılında yazdığı Vadideki Zambak,oldukça duygusal olan kitap bir aşk hikayesini anlatıyor.

Vadideki Zambak Kitabının Özeti

Zor çocukluğunun ardından Felix'in bağlandığı aşkını anlatıyor.Felix'in yaşadığı zor günler ve ailesi tarafından dışlanması.Daha sonrada yaşadığı büyük aşk okuyucuya ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.Felix evli ve çocuklu olan Henriette'e ilk görüşte aşık olur ve ona hayatını verecek kadar çok sever.

5)Aşk ve Gurur - Jane Austen

Jane Austenin yazdığı romanlar günümüzde hala etkisini yitirmedi.Austenin tüm romanları neredeyse sinemaya uyarlandı.Aşk ve Gururda sinemaya uyarlanan romanlardan.

Aşk ve Gurur - Jane Austen Kitabının Özeti

Tüm zamanların en romantik kitabı diyebilir Aşk ve Gurur için.Beş kızı olan bir anne,kızlarının evde kalma korkusuyla evlendirme telaşına girerAncak abartılı davranışları okuyucuyu gülümsetiyor.Aşkta gururun ve önyargının olmadığını gösteren bir kitap.


0 Yorum "Dünya Klasikleri Listesi: Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam