Blog Nasıl Kurulur: A’dan Z’ye Resimli Anlatım (2019)

blog açmak ücretsiz

Blog nasıl kurulur? ve blog açmak ücretsiz sorularınıza yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bugün sizler için A’dan Z’ye blog nasıl kurulur resimli anlatacağız. (2019 Güncel anlatım)

Öncelikle karar vermeniz gereken şey blog konunuz olacaktır. En çok kazandıran blog konuları Google üzerinden biraz araştırma yaparak bulabilirsiniz. Konunuza seçtikten sonra yapmanız gerekenler şu şekilde olacaktır.

2019 Blog açmak maliyeti:

 • Yazılım (CMS): Ücretsiz.
 • Domain (alan adı): Yıllık maliyet 45 TL.
 • Hosting: Yıllık maliyet 190 TL + KDV. Neden bu kadar pahalı? Aşağıda açıkladık.
Blogumuz için kullanacağımız kolay yönetim panelli Wordpress sistemi olacaktır. Yazılım bilginiz olmasa dahi wordpress ile kolay bir şekilde blog kurup para kazanabilirsiniz.

Seo açısından inanılmaz avantaj sağlayan wordpress sistemi ile rahatlıkla tüm işlerinizi halledebileceksiniz.

SEO NEDİR: Seo, Google’dan ziyaretçi kapmak için yapmak zorunda olduğunuz çalışmaların tümüdür.
Sitenizi kurmak için yapmanız gereken ilk şey hosting + domain almak olacaktır.

1- Domain

Sitenize koyacağız isimdir. Örnek, enteryap.com bizim blog sitemize verdiğimiz isim.

2- Hosting

Hosting almanız kesinlikle gerekiyor. Çünkü web sitenizin tüm dosyalarını barındıracağız yer burası olacak. Kısaca bilgisayar kiralıyorsunuz ve web sitenizin ayakta durmasını sağlayan baş yapı taşı diyebiliriz.

Biz sizin için Güzel Hosting firmasını öneriyoruz gayet hızlı ve güvenilir bir sağlayıcı firmadır.

Blog'ta gerçekten hızlı kazanma konusunda iyi bir yerde olmak istiyorsanız web sitenizin mükemmel hızda açılması gerekiyor. 

Örnek olarak kendinizi göz önüne alın yavaş açılan bir siteyi siz olsanız tercih eder miydiniz?

Hızlı açılan bir web sitesi genelde çoğu kullanıcıyı tatmin eder bu yüzden kaliteli ve ucuz olmayan bir hosting tercihi yapmanızı öneriyoruz.

Eğer Türkçe içerikli bir site açmak istiyorsanız Lokasyonu mutlaka Türkiye olan bir hosting tercih etmelisiniz.

Kullanıcılar blog sitenizi ziyaret ederken blogun görüntüsü host aldığınız sunucudan gelir. Eğer sunucular yurt dışında barınıyor ise buda görüntünün yavaş olarak gelmesini sağlayacak ve sizin için eksi olacaktır.

Blog Nasıl Kurulur? Detaylı anlatım.


Kutu içine aldığım ”Premium Hosting” yazan alanı seçiyoruz.


1 numaralı gösterilen alandan yıllık olarak seçim yaparsanız indirim almış olursunuz, ancak aylık ödeme de yapmayı tercih edebilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra 2 numara ile gösterdiğimiz ”sipariş” sekmesine tıklayın.


Seçtiğimiz alan isminin müsait olduğunu görüyoruz. Şayet uygun değilse başkası tarafından alınmış ise net veya org uzantıları seçim yapılabilir. Ya da değişik bir alan ismi sınayabilirsiniz.


Diğer sayfada hiç bir şeye dokunmadan "devama" tıklıyorsunuz.Aynı şekilde bu sayfada da hiç bir şeye dokunmadan "devama" tıklıyorsunuz.


Bu aşamadan sonra ise ödeme sayfasına geçeceğiz. Alt sağ köşede ”ödeme” yazan bölüme tıklayın.Şahsi bilgilerimizi gireceğimiz sayfaya geldik. Netlikle her birini doğru girmeye itina gösterin. Sonra en altta yer alan ”hizmet kontratını kabul” edin ve ”siparişi tamamla” butonuna tıklayın.
Sipariş tamamlandı. Mail adresinize hosting ve domain bilgileriniz gelecek.

Şimdi ise Güzel Hosting buradan müşteri girişi yapıyoruz. 


E-mail ve şifrenizi girin.Açılan sayfayı aşağı doğru kaydırın ve sol alt köşede bulunan ”Ürün ve Hizmetlerim” kısmına tıklayın.


”Yönet” yazan mavi kutuya tıklayın.


Açılan sayfayı en aşağı doğru kaydırın ve sol alt bölümde bulunan ”Cpanel” i bulun ve tıklayın.

Açılan sayfayı tekrar en aşağı kaydırın ve işaretlediğimiz ”WordPress” sekmesini bulun.


Dikdörtgen içine aldığımız ”İnstall Now” ile devam işleme ediyoruz.Güzel hosting size SSL sertifikası hediye ediyor. 1 ile gösterdiğimiz alanı ”https://www.” olarak seçtikten sonra. 2. alanda alan adınız yazacak. 3. bölge boş kalsın.Sayfayı azıcık alt kaydırınca alttaki görüntü gelecek.

1. alana blog isminizi yazın.
2. alana blog söylemesi girin.
3. alana blog siteniz için bir kullanıcı ismi girin.
4. alanda blog için bir parola tanımlayın.
5. alana ise e-mail adresinizi girin.


Sayfayı aşağı kaydırın, ”Turkish” seçili kalsın.


Son olarak sayfanın en altında ”Yükle” butonuna tıklayın. Takribî 30 saniye içinde blog açılmış olacak ve ekranda giriş bilgileri çıkacak.


UYARI: Bu kısımdan sonrasına açıklık getirmek isteriz. 275₺ ödeyerek herkes blog açabilir asıl konu blogunuza yatırım yapmak. Çünkü hiç bir işe yatırım yapmadan para kazanamazsınız. Eğer ne gibi şeyler yapmam gerekiyor diyorsanız bunlardan bahsedelim size.
 • Kaliteli bir tema: 35 Dolar ödersiniz ortalama olarak
 • Cache Eklentileri: 100 TL
 • Seo çalışmaları yapılmalı: Rekabete göre 2.000 ile 30.000 bin TL arasında değişmektedir.
Bu kısımdan sonra web sitenize günlük olarak düzenli 2-3'er makale girmeniz gerekmektedir. Blog sitenizdeki makale sayısı 30'a ulaştıktan sonra Google Adsense başvurusu yaparak reklamlardan para kazanabilirsiniz. Yada başka blog sitelerinin tanıtım yazılarını veya ücretli olarak reklamlarını sitenizde yayınlayabilirsiniz

Bir başka yazımızda da detaylı olarak Adsense kullanımı, blog nasıl yazılır, blog açmak ve para kazanmak blog üzerinde nasıl çalışmalar yaparak para kazanacağız konusunda bilgiler vereceğiz. Yazımızı buraya kadar okuyanlara teşekkür ederiz.

2 Yorum "Blog Nasıl Kurulur: A’dan Z’ye Resimli Anlatım (2019)"

 1. Blog kurmaya başlayacaklar için en ince ayrıntısına kadar yazmışsın.

  YanıtlaSil
 2. Beğendiğinize sevindik :) keyifli okumalar...

  YanıtlaSil

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam