2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?

2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?

Uzayla ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İnsanoğlunun uzay macerası her geçen yıl dahada büyük bir hal alıyor. 2018 yılında da uzayla ilgili büyük adımlar atıldı. 2018 yılının en önemli uzay gelişmeleri nelerdi? Gelin birlikte bakalım...

NASA 60 YAŞINA GİRDİ

1958'den beri birçok başarılı uzay görevi gerçekleştiren NASA, 2018'de 60 yaşına girdi. NASA sadece ABD olmamakla beraber tüm dünyada uzay alanında öncü oldu. Kuruluşundan yalnızca 11 ay sonra Ay'a inen NASA, Ay yüzeyine 12 astronot gönderdi. 1980-2000 yılları arasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nun temellerini atmaya başladı ve insanlığın uzaydaki kalesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nu inşa etti. Günümüze yakın bir tarihte ise Güneş'i araştırmaya başladı. Güneş Sistemindeki gezegenleri ziyaret etti, asteroidler ve kuyruklu yıldızlar üzerine araştırmalar yaptı ve Mars'a uzay araçları indirdi. Gelecekte NASA'nın insanlığı Mars'a götürecek öncü güçlerden biri olması bekleniyor.

En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?


PARKER GÜNEŞ SONDASI GÜNEŞ'E GÖNDERİLDİ

2018 yılının Ağustos ayında NASA, güneş rüzgarlarını incelemek için Parker Güneş Sondasını Güneş'e gönderdi. Güneş kaynaklı güçlü patlamalar yüzünden yörüngede bulunan uyduların kendisine ve dünya ile olan iletişime zarar verebilir.

Güneş rüzgarlarını inceleyen bilim insanları, yalnızca kaynaklarından 150 milyon kilometre uzaklıktaki, Dünya'ya yakın olan uzay aracından veri toplamayı başardılar. Güneş rüzgarları hala birçok soru mevcut ve Parker Güneş Sondasının bu sorulara cevap getirmesi bekleniyor.

uzay gelişmeleri

İNSİGHT MARS'A İNİŞ YAPTI

26 Kasım 2018, Pazartesi saat 14.50'de InSight uzay aracı Mars'ın yüzeyine iniş yaptı. Yüzeye iniş yapar yapmaz da kendi selfie'sini çekti. Şu an Mars'ta olan uzay aracı, gezegenin çekirdeğinden yüzeyine kadar jeolojik veriler toplayacak. Bunun yanı sıra kaya katmanlarını da inceleyecek olan araç, topladığı bütün verileri Dünya üzerideki bilim insanlarıyla paylaşacak. Bilim insanları, İnSight uzay aracının getireceği verilerle yalnızca Mars'ı değil, aynı zamanda Dünya'yı daha iyi bir şekilde anlayacak.

uzay son gelişme


DAWN GÖREVİ SONA ERDİ

NASA'nın Dawn görevi 2018 yılında uzay aracının yakıtının bitmesiyle birlikte beklendiği şekilde son buldu. Dawn uzay aracı 2007 yılının Eylül ayında fırlatılmıştı ve neredeyse 7 milyar kilometre yol kat etti. Uzay aracının görevi ise cüce gezegen Ceres ve dev asteroid Vesta ile ilgili araştırma yapmaktı. Görev sonucunda elde edilen görüntüler ve veriler, Güneş Sistemimizin kökleri ve ilk yıllarında nasıl geliştiği hakkında fikir verir nitelikteydi. Artık görevi bittiği için uzay aracı cüce gezegen Ceres etrafında dönmeye devam edecek.

uzay alanındaki gelişmeler


KEPLER UZAY TELESKOBU GÖREVİNİ BİTİRDİ

9 yıllık görevinin ardından Kepler uzay teleskobu yakıtını bitirdi ve son fotoğrafını gönderdi. Teleskop bir efsane olarak akıllarda kalacak. Bunun sebebi ise teleskobun 3,5 sene ömrünün olduğu düşünülürken yaklaşık 5 yıl daha görevini yaptı. Bu süre zarfında teleskop, Güneş Sistemimizin dışındaki binlerce gezegen hakkında veri topladı.

uzay yolculuğu gelişmeler

0 Yorum "2018 Yılının En Önemli Uzay Gelişmeleri Nelerdi?"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam